6. ročník MDFF Děcka, poče se hrač  

2. června 2018

PROGRAM FESTIVALU               

13.00 hod. - zahájení festivalu

14.00 hod. - přijetí zástupců zúčastněných souborů na pódiu

14.10 - 17.30 hod. - festivalový program na pódiu  - v programu se představí dětské folklorní soubory Mala Strzecha z polské Ratiboře, Zlatňanka ze slovenkých Zlatách Moravců, soubor Kvítek z Hradce Králové, domácí Úsměv z Opavy, cimbálové muziky SVČ a ZUŠ V. Kálika Opava a ZUŠ Háj ve Slezsku.

 

 ÚČINKUJÍCÍ SOUBORY   

Detský folklórny súbor Zlatňanka ze Zlatých Moravců, Slovensko

Poslaním súboru je uchovávať a rozvíjať ľudové tradície, zvyky, piesne, tance z okolia Zlatých Moraviec a iných regiónov Slovenska. Od 1. 1. 2007 sú vedúcimi súboru Stanislav Hruška spolu s manželkou Monikou. Mladšia tanečná zložka má v repertoári tance Anička dušička, Bráničky a koleso zo Šariša, Varenie lekváru, Fašiangy, Na zelenej lúke, Narodil sa nám Spasiteľ, Čižíček, čižíček, Po valasky od zeme, Hry na lúke. Staršia tanečná zložka má v repertoári tance Mazuľ a trasený čardáš, Bašistovská, Šarišská polka a treščák, Zemplínska karička, Raslavická a Mojše polka, Parobský, Horehronský dupák, Šarišský čardáš, Parchovianske dzifčata. V Zlatňanke sa doteraz vystriedalo okolo 280 mladých ľudí, v súčasnosti má asi 60 tanečníkov a hudobníkov. Pravidelne organizujú zájazdy do zahraničia.

více informací o souboru zde

Zespół Pieśni i Tańca Mała Strzecha z Raciborza, Polsko

Soubor pracuje při Ratibořském centru kultury od roku 1996, členskou základnu tvoří děti a mládež ve věku od 6-ti do 16-ti let. Soubor se zabývá převážně udržováním a prezentací tanců a zvyků z Ratiobořska, ve svém repertoáru má však také tance z jiných etnografických regionů Polska

více informací o souboru zde

Dětský folklorní soubor Kvítek, Hradec Králové

Kvítek se ve své činnosti zaměřuje zejména na lidovou tvorbu Hradecka a sousedních regionů - Podorlicka a Podkrkonoší. Muzikanti si ale rádi zahrají i písničky z jiných regionů Čech, Moravy a Slovenska. Muzika má na repertoáru víc než 425 úprav písní v notovém záznamu, kdy všechny úpravy písniček a choreografie tanců pocházejí ze souborové dílny. Za dobu svého působení soubor uskutečnil celou řadu vystoupení doma i v zahraničí.

více informací o souboru zde

Cimbálová muzika ZUŠ Háj ve Slezsku

Cimbálová muzika při ZUŠ Háji ve Slezsku vznikla v roce 1998 z iniciativy tehdejší paní ředitelky. Muziku tvoří žácí místní umělecké školy a přilehlých poboček. Celkem v krátké době se zapsala nejen do povědomí posluchačů blízkého okolí Háje, ale také celého okresu a dnes už i posluchačů jak na celostátních tak zahraničních folklórních festivalech.(Opava, Ostrava, Rožnov p. Radhoštěm,… Polsko, Itálie, Rakousko…) V dnešní době vychovává 3. generaci mladých muzikantů.

více informací o muzice zde

Cimbálové muziky ZUŠ V. Kálika v Opavě

více informací o souboru zde

 

Domácí folklorní soubor Úsměv