34. ročník - 2019

6. - 9. září 2019                                            plakát      

PROGRAM FESTIVALU                

pátek 6. září

15.30 hod. - průvod městem všech zúčastněných souborů (Ostrožná ul., Horní náměstí, Dolní náměstí)

16.00 - 20.00 hod. festivalový program na Dolním náměstí. V programu se představí folklorní soubor Polisianochka z ukrajinského města Rovno, soubor Mosor z chorvatského města Gata, soubor Strzecha z polské Ratiboře, soubor Szöttes z Bratislavy, národopisného souboru Bejatka ze Štítiny. Samozřejmě, že nebudou chybět také opavské folklorní soubory Úsměv, Vrtek a Ischias za doprovodu cimbálových muzik opavské ZUŠ a SVČ Opava.(v případě deště opavské Kino Mír)

sobota 7. září

9.30 - 12.00 hod. - festivalový program na Dolním náměstí. V programu se představí soubor Polisianochka z ukrajinského města Rovno, soubor Mosor z chorvatského města Gata, soubor Strzecha z polské Ratiboře, soubor Szöttes z Bratislavy, soubor Haná z Přerova, Slezský souboru Heleny Salichové z Ostravy.

15.00 hod. - festivalový program v příjemném prostředí zahrady Střediska volného času Opava (Jaselská ul.). V programu se představí domácí a zahraniční soubory... Vstupné dobrovolné. V průběhu akce bude zajištěno folklorní občerstveni, lidový jarmarka a výtvarné dílničky pro děti.

Akce se koná za finanční podpory Statutárního města Opavy a Moravskoslezského kraje. Děkujeme :-) 

 ÚČINKUJÍCÍ SOUBORY     - postupně doplňujeme :-)

Folklorní soubor Polisianochka, Rovno, Ukrajina

Folklorní soubor Polisianochka přijíždí do Opavy z ukrajinského města Rovno (Rivne), ležícím v západní části Ukrajiny na historickém území Volyně. Základnu souboru tvoří více než 200 tanečníků různých věkových kategorií. Polisianochka zpracovává především lidovou kulturu Rovenské oblasti, ve svém repertoáru má však také tance z jiných etnografických regionů a národní ukrajinské tance...

více informací o souboru na 

Folklorní soubor Szöttes, Bratislava, Slovensko

Szőttes je reprezentativní sbírkou maďarského lidového umění na Slovensku. Její členové jsou amatéři, kteří milují lidové umění, jejich srdce je vychovávat a předávat dál, přesto jsou ochotni věnovat 2-3 noci v týdnu zkoušení a 40-50 představení ročně. Szőttes byl založen v roce 1969 s cílem pomáhat objevovat, vychovávat a uchovávat nejkrásnější hodnoty maďarských a univerzálních maďarských a okolních národů lidového umění, se zvláštním důrazem na hledání, udržování a provádění lidového tance, lidových písní a instrumentální lidové hudby. zpracování a distribuce.

více informací o souboru zde a na 

KUU Mosor, Gata, Chorvatsko

více informací o souboru na 

ZPiT Strzecha, Ratiboř, Polsko

Folklorní soubor Strzecha pracuje při Ratibořském centru kultury, svou činnost soubor zahájil již v roce 1954... Ve svém repertoáru má soubor hlavně písně a tance Ratibořska, zpracovává však také jiné regiony Polska.

více informací o souboru zde a na 

Folklorní soubor Haná, Přerov

Radost z krásy lidových krojů, hanáckých tanců a písní rozdává Folklorní soubor Haná Přerov již od roku 1967. Je to uskupení lidí, pro něž je Haná srdeční záležitostí a folklor životním stylem. Soubor se snaží, aby odkaz našich předků neupadnul v zapomnění a byl stále živoucí. Ve svých vystoupeních oživuje staré hanácké tance zejména z oblasti Tovačovska a okolí. Rovněž s velkou pečlivostí dbá na autentičnost hanáckého kroje. Díky členům souboru vzkvétají v Přerově dávné tradice například během Masopustu, vynášení Smrtky, Velikonoc nebo vánočních svátků.

více informací o souboru zde a na 

Slezský soubor Heleny Salichové, Ostrava

Soubor byl založen v roce 1977 etnografkou PhDr. Hanou Podešvovou, CSc. a učitelkou Annou Buroňovou. O rok později vznikla souborová cimbálová muzika pod vedením Jaromíra Dadáka, k níž se později připojili i sóloví zpěváci. V roce 1986 začal pracovat dětský soubor. Novým názvem se roce v 1982 soubor přihlásil ke jménu akademické malířky Heleny Salichové, jejíž sběratelská činnost zachránila na Opavském Slezsku mnoho nenahraditelných hodnot lidového umění před zapomenutím...

více informací o souboru zde a na 

Národopisný soubor Bejatka, Štítina

Soubor Bejatka ve svých písních, vyprávěních i tancích reprezentuje opavský folklór a jeho nářečí a čerpá především z odkazu regionální spisovatelky a sběratelky Ludmily Hořké...

více informací o souboru zde

Národopisný soubor Srubek, Štěpánkovice

Soubor Srubek svou činností a vystoupeními na různých folklorních a společenských akcích nejen na Opavsku udržuje a šíří písně a tance Hlučínska...

více informací o souboru zde

Cimbálové muziky SVČ Opava a ZUŠ V. Kálika v Opavě

více informací o souboru zde

 

Domácí folklorní soubory Úsměv, Vrtek a Ischias