Chdoníčky k domovu 2009 - 24. ročník

11. - 12. září 2009

PROGRAM FESTIVALU

pátek 11. září

10.00 hod. - vystoupení zahraničních souborů v opavských základních školách 

16.00 - 20.00 hod. - festivalový program na Dolním náměstí. V programu se představí dětský folklorní soubor Úsměv, folklorní soubor Vrtek a Ischias, cimbálové muziky Kubalovci a Opavští hudci, cimbálové muziky ZUŠ V. Kálika v Opavě, Bejatka ze Štítiny, folklorní soubor  Morava, dětský folklorní soubor Zlatňanka (Slovensko) a folklorní soubor Pułanie (Polsko)...

sobota 12. září

9.00 hod. - průvod městem všech zúčastněných souborů (Ptačí vrch, Ostrožná ul., Dolní náměstí)

10.00 - 12.00 hod. - festivalový program na Dolním náměstí. V programu se představí Slezská kapela, folklorní soubor Jackové z Jablunkova,  Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm, dětský folklorní soubor Majiček ze Šilheřovic, opavské soubory a cimbálové muziky a zahraniční soubory Zlatňanka (Slovensko) a Pułanie (Polsko)....

16.00 hod. - festivalový program v příjemném prostředí zahrady Střediska volného času Opava (Husova ul.). V programu se představí představí domácí a zahraniční soubory....

V průběhu akce bude zajištěno folklorní občerstveni, nebude chybět ani burčák...

 

ÚČINKUJÍCÍ SOUBORY

Zlatňanka (Zlaté Moravce, Slovensko)

Folklórny súbor Zlatňanka vznikol v roku 1990 pod vedením Ing. Cyrila Lazúra. Poslaním súboru je uchovávať a rozvíjať ľudové tradície, zvyky, piesne a tance z okolia Zlatých Moraviec a iných regiónov Slovenska a tak prezentovať rôznorodosť a bohatstvo slovenskej ľudovej kultúry. Od 1. 1. 2007 sa stal Stanislav Hruška spolu s Monikou Hruškovou vedúcimi FS Zlatňanka.

více informací o souboru zde

Pułanie (Trczina, Polsko)

Soubor písní a tanců Pulanie vznikl v roce 1998 a prezentuje především kulturní tradice Trcziny a okolí. Ve svém reportoáru má soubor jak tance regionální, tak také tance národní.

více informací o souboru zde

FS Morava (Ostrava)

Folklorní soubor MORAVA je občanské sdružení, se sídlem v Ostravě, které se věnuje prezentaci valašského folklóru, zejména tanci z jižního Valašska. Kromě temperamentních tanců jako je stará uherská, čardáše se představuje tanci z více oblastí Valašska - jako zatáčaný, valaský, točené v různých choreografických úpravách, figurálními tanci, mateníky.

více informací o souboru zde

DFS Jackové (Jablunkov)

Soubor Jackové svou činnost obnovil v roce 1992, pracuje pod hlavičkou Domu dětí a mládeže v Jablunkově. V prostých horalských, ale také honosných jablunkovských krojích, které jsou rekonstrukcí krojů z poloviny 19. století a se specifickým nářečím prezentuje zvyky, tradice a tance oblasti Těšínského Slezska. Muzika, pod vedením p. Leona Ježowicze, je tvořena bývalými a současnými žáky Zájmové umělecké školy Jablunkov.

více informací o souboru zde

VSPT Sedmikvítek (Frenštát pod Radhoštěm)

Valašský soubor písní a tanců Sedmikvítek působí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Frenštátsko patří k nejsevernější části Valašska. Stejně jako v jiných místech tohoto rozsáhlého regionu se i zde zachovalo velké množství lidových písní, tanců a zvyků. Od založení v roce 1980, i po celou dobu jeho působení je hlavní snahou uchovat toto bohatství svých předků i pro příští generace.

více informací o souboru zde

Bejatka ze Štítiny

Národopisný soubor BEJATKA ze Štítiny na Opavsku vznikl v sedmdesátých letech na popud folkloristy Dr. Antonína Satkeho. Nejprve účinkovalo ženské trio, ale netrvalo dlouho a z tria vznikl soubor...

více informací o souboru zde

Cimbálová muzika ZUŠ Háj ve Slezsku

Cimbálovou muziku založili v roce 1998 manželé Vašíčkovi. Po odchodu Hany Vašíčkové na mateřskou dovolenou převzala přípravu houslistů Jitka Klapetková. Pavel Vašíček zpočátku hrál se souborem na cimbál, ale dnes již vychoval své žáky. Cimbálová muzika se v krátké době zapsala do povědomí posluchačů blízkého okolí Háje, ale také celého okresu a dnes už i posluchačů na celostátních festivalech.

více informací o muzice zde

 

Opavští hudci

Cimbálová muzika Opavští hudci vznikla v roce 1983 při Městském domě kultury Petra Bezruče v Opavě. Základem našeho repertoáru jsou lidové písně a doprovody k tancům z Opavska a nyní také z Těšínského Slezska. Kromě písní z tohoto regionu hrají Opavští hudci také písně z jížní Moravy, převážně ze Slovácka, Kopanic, dále Valašska, ale i Slovenska. 

více informací o muzice zde

Chlapecké cimbálové muziky ZUŠ V. Kálika v Opavě

více informací o souboru zde

 

Domácí folklorní soubory Úsměv, Vrtek a Ischias