Chodníčky k domovu 2017 - 32. ročník                                                                                

8. - 9. září 2017                                          plakát

PROGRAM FESTIVALU                

pátek 8. září

16.00 hod. - průvod městem všech zúčastněných souborů (Ptačí vrch, Ostrožná ul., Horní náměstí)

17.30 - festivalový program na ve Slezském divadle. V programu se představí folklorní soubory Vŕbové prútie z Liptovského Mikuláše, maďarské taneční studio z Budapešti, Raciborzanie z Ratiboře a Jukace z Zywce, Klobučan z Valašských Klobouk, Bejatka ze Štítiny, opavské soubory Úsměv, Vrtek, Ischias a cimbálová muzika Gizdi z Opavy a cimbálové muziky SVČ a ZUŠ V. Kálika v Opavě. Vstupné 50,- Kč, předprodej lístků Slezské divadlo.

sobota 10. září

9.30 - 12.30 hod. - festivalový program na Dolním náměstí. V programu se představí domácí a zahraniční folklorní soubory... 

15.00 hod. - festivalový program v příjemném prostředí zahrady Střediska volného času Opava (Jaselská ul.). V programu se představí domácí a zahraniční soubory... Vstupné dobrovolné.

V průběhu akce bude zajištěno folklorní občerstveni...

 

 ÚČINKUJÍCÍ SOUBORY     - postupně doplňujeme :-)

Folklorní soubor Vŕbové Prútie, Liptovský Mikuláš, Slovensko

Folklorní soubor „Vŕbové Prútie“ vzniklo v roce 2009. Soubor se věnuje interpretaci tanců a zvyků hlavně z oblasti regionu Liptova. Různými aktivitami, jako jsou soutěže, školy tance, ale také dodrožováním zvyků a obyčejů, jako je např. čepení nevěsty, vánoční koledování, se snaží co nejvíce propagovat lidové umění. 

více informací o souboru zde

 

Taneční studio, Budapešť, Maďarsko

 

více informací o souboru zde

Folklorní soubor Raciborzanie, Ratiboř, Polsko

Folklorní soubor Raciobrzanie má ve svém repertoáru tance z různých regionů Polska.

více informací o souboru zde

ZPiT Strzecha, Ratiboř, Polsko

Folklorní soubor Strzecha pracuje při Ratibořském centru kultury, svou činnost soubor zahájil již v roce 1954... Ve svém repertoáru má soubor hlavně písně a tance Ratibořska, zpracovává však také jiné regiony Polska.

více informací o souboru zde

Jukace z Zywce, Polsko

Jukace jsou koledníci, kteří mají vyrobené masky z ovčího rouna s vyříznutými otvory pro oči a ústa. Na hlavně nosí čepici v podobě kužele zakončenou pomponem z hedvábného papíru. Dalším poznávacími znaky Jukace jsou pás zvonků připnutý v pase a třípalcový bič zakončený speciálně spletenými tenkými lněnými nitěmi. Tento starodávný obřed z druhé poloviny 17. století začíná vždy večer na Silvestra a končí odpoledne na Nový rok.

Národopisný soubor Bejatka, Štítina

Soubor Bejatka ve svých písních, vyprávěních i tancích reprezentuje opavský folklór a jeho nářečí a čerpá především z odkazu regionální spisovatelky a sběratelky Ludmily Hořké...

více informací o souboru zde

Národopisný soubor Srubek, Štěpánkovice

Soubor Srubek svou činností a vystoupeními na různých folklorních a společenských akcích nejen na Opavsku udržuje a šíří písně a tance Hlučínska...

více informací o souboru zde

Cimbálové muziky SVČ Opava a ZUŠ V. Kálika v Opavě

více informací o souboru zde

 

Domácí folklorní soubory Úsměv, Vrtek a Ischias